3. október 2016
Mikulov je jedným z najkrajších miest juhovýchodnej Moravy. Do Mikulova sa dá z Brna najľahšie dostať autobusom. Cesta trvá do hodiny. Mestečko má neopakovateľnú atmosféru, nádych renesancie a baroka, a krásny zámok. Práve zámok, ktorý dominuje celej panoráme mesta, je najväčším turistickým lákadlom. Návštevník si môže na zámku vybrať z niekoľkých okruhov, ktoré sa venujú dejinám a architektúre zámku. Jedna výstava sa venuje obdobiu, kedy ešte zámok nestál.
Římané a Germáni v kraji pod Pálavou
Vstupenky si treba kúpiť v hlavnej pokladni a sú za prijateľnú cenu 50 Kč celý a 25 Kč zľavnený/študentský. Samotná výstava je umiestnená v priestoroch zámockej pivnice a je rozdelená na tri časti.
Prvá časť sa venuje prítomnosti rímskeho vojska počas Markomanských vojen v kraji pod Pálavou. Sú tu zastúpené najmä militáriá ako hroty šípov, šupinový pancier, fragmenty z prilby, klinčeky z vojenských sandálov, ale nájdu sa tu i predmety z civilného sveta, hlavne keramika, pracovné nástroje, spony a stavebný materiál, napr. tehly s kolkom légie, či strešné tašky, a nesmieme zabudnúť ani na numizmatiku.
Druhá časť sa venuje svetu Germánov. Hneď pri vstupu upútajú dva v podlahe zasadené germánske kostrové hroby a rekonštrukcia germánskej zemnice. Z vystavených archeologických nálezov za zmienku stoja predovšetkým pekné exempláre germánskych spôn, či fragmenty zbraní ako napr. hroty oštepov. V zemnici, ktorá slúži ako priechod k poslednej časti výstavy, je umiestnená predovšetkým keramika a zároveň je ukázané jej využitie.
Prechodom zemnicou sa návštevník dostane do poslednej časti, ktorou je mušovská mohyla. Tejto časti dominuje rekonštrukcia vnútra mohyly, v ktorej je umiestnený najznámejší nález, bronzový kotol so štyrmi hlavičkami zobrazujúcimi germánskeho Svéba. Vo vitrínach umiestnených po stranách sú predstavené vybrané nálezy z tejto mohyly. Mne osobne utkveli v pamäti najmä zdobené ostrohy a hroty oštepov, medzi ktorými je i jeden zdobený.
Celá výstava pôsobí ľahkým, vzdušným dojmom, vitríny nie sú preplnené a na návštevníka sa tak nevalí kvantum informácií. Predstavený je tu taký highlight z nálezov. Za seba môžem povedať, že som žiadnu vitrínu neprebehol ani nevynechal, každá ma oslovila a výstava ma bavila.
Jediné, čo by som výstave mohol vytknúť, je nedostatočná propagácia a tomu odpovedajúci počet návštevníkov. Za približne hodinu, čo sme strávili v priestoroch výstavy a na nádvorí pred vchodom, bola naša skupinka jedinou, čo išla na výstavu. Záverom snáď treba len povedať, že sme odchádzali s dobrým pocitom a návštevu výstavy odporúčam.
Dušan Kováč
Obr.1 Mestečko so zámkom.
Obr.2 Nádvorie zámku.
Obr.3 Germánske spony.
Obr.4 Germánsky hrob.
Obr.5 Rekonštrukcia hrobu.
Obr.6 Rímska zbroj.
Obr.7 Stavebná keramika.
Obr.8 Vystavná miestnosť.
Obr.9 Zdobený oštep.
Obr.10 Zemnica.
Obr.11 Zdobené ostrohy.
Obr.12 Zláty predmet z hrobu.